Dokumentstyring
-
Formålet med dette dokument er at beskrive, hvordan dokumenter i kvalitetshåndbogen oprettes, vedligeholdes/rettes og slettes, samt hvordan sagsdokumenter styres, og hvem der har ansvaret for dem.
-
Jord og Vand samt kontorchefen.
-
3.1 Sagsdokumentstyring
Den officielle dokumentstyring sker via Regionens sagsstyringssystem SBSYS, som ESDH-teamet i Regionssekretariatet har det overordnede ansvar for.
Vejledninger m.v. til SBSYS findes på Hjælp til SBSYS - vejledninger.Nedenstående er ikke en beskrivelse af hele ESDH-teamets arbejdsområde, sagsgang m.v., men kun fremhævelse af nogle enkelte punkter.
Indgående post til Regionens hovedpostkasse region@rn.dk journaliseres automatisk af ESDH-teamet, og advisering til den enkelte sagsbehandler sker via erindringer i SBSYS. Hvis der er tvivl om, hvem der skal have sagen, sørger kontorchefen for at udpege en ansvarlig sagsbehandler. Sagsbehandleren får sagen elektronisk og har herefter ansvaret for, at alle sagsrelevante dokumenter journaliseres på sagen i SBSYS.
Følgende dokumenter journaliseres ikke automatisk: Notater, ind- og udgående e-mails (som ikke er sendt til hovedpostkassen region@rn.dk) samt telefonnotater – altså dokumenter, der kommer ind i systemet uden om ESDH-teamet. Sagsbehandleren har ansvaret for, at også disse dokumenter journaliseres så hurtigt som muligt. De pligter, vi har i henhold til offentlighedslovens § 6, fremgår af instruks 06-01-01.Al indgående post er som udgangspunkt digitalt. Ved ferie eller andet fravær (længerevarende sygdom, barselsorlov m.v.) skal hver sagsbehandler sørge for "auto-svar" i Outlook med henvisning til kontorets hovedtelefonnummer 97 64 82 76 eller 21 30 42 82. Sagsbehandleren skal også viderestille sin mobiltelefon til kontorets hovednummer.
3.2 Afsendelse af digital post og håndtering af følsomme personoplysninger
Regionen skal i henhold til den offentlige digitaliseringsstrategi sende post til modtagers E-boks. Digital post sendes til grundejers cpr- eller cvr-nummer, hvis der er tale om en virksomhed.
Sagsbehandleren gemmer det brev, der skal sendes, i 0Journaliserings-mappen, hvorefter sekretæren sørger for at sende og journalisere brevet.
Sendes den digitale post med "Send digitalt" i OutLook, genereres der ved afsendelsen en logfil, der indeholder cpr-nummeret, og logfilen ligger nu på mailen i OutLook-mappen "Sendt post" og efter sletning her også i mappen "Slettet post". Disse filer skal slettes, da de indeholder personfølsomme oplysninger.
Hvis modtageren af et brev er undtaget fra digital post - altså ikke har E-boks - sendes brevet med OneTooX, som ikke genererer logfilerne.
Det er primært sekretæren, der står for afsendelse af al post både digitalt og almindeligt.
Afsendelse af pjecer, oplysningsark m.v. med digital post/e-mail:
Hvis sagsbehandleren får brug for at sende digital post eller e-mail, hvor der skal medsendes pjecer, oplysningsark m.v., findes materiale, som er t gjort læsbart for blinde og svagtseende, i 0Journaliseringsmappen.3.2.1 Journalisering af digital post
Når sagsbehandleren har sendt en e-mail som "Send digitalt", og denne e-mail efterfølgende skal journaliseres, skal sagsbehandleren huske at slette logfilen før journalisering - se ovenfor. Logfilen skal slettes både i "Sendt post" og i "Slettet post".
Post sendt med "OneTooX" er journaliseret i eDoc før afsendelse og genererer som nævnt ingen log-fil.
3.2.2 Opbevaring af følsomme personoplysninger
E-mails med personoplysninger som fx cpr-nummer må ikke opbevares i OutLook i mere end 30 dage. De skal altså journaliseres i eDoc og slettes i OutLook inden 30 dage.
Se i øvrigt https://personalenet.rn.dk/ for mere hjælp til digital post og personoplysninger.
3.3 Dokumentstyring i kvalitetshåndbogen
Det er de enkelte teams, der har ansvaret for egne dokumenter. Dvs. teamet har ansvaret for, at dokumenterne er opdaterede i f.t. den til enhver tid gældende lovgivning, praksis, viden m.v. Forud for hver ekstern audit skal teamet gennemgå og tjekke op på alle teamets dokumenter.
Ændringer i kvalitetshåndbogens dokumenter præsenteres af MLP på kontormøderne bistået af det ansvarlige team.
3.3.1 Dokument-hoved
Samtlige dokumenter i kvalitetshåndbogen - dvs. kapitler, procedurer og instrukser - anvender et ensartet dokument-hoved med følgende oplysninger:
Emne: En kortfattet og præcis beskrivelse af emnet
Udarbejdet af: Initialer på den eller de personer, der har udarbejdet eller rettet dokumentet.
Godkendt af: Initialer på den person, der har godkendt dokumentet.
Nr.: Her indsættes nr. i overensstemmelse med beskrivelsen i dokumentet "03-00-00 - Kvalitetssystemet".
Revision: Her indsættes udgavenr.
Dato: Her indsættes dato for ikrafttræden.3.3.2 Procedurers indhold
Procedurer skal som udgangspunkt være kortfattede, entydige, letlæselige og skal udover ovenstående faste dokument-hoved indeholde følgende afsnit med nedenstående indhold:
- Formål
- Gyldighedsområde
- Beskrivelse
- Administrationsgrundlag
- Ansvar
- Dokumenter
Indholdet i de enkelte afsnit er som følger:
3.3.2.1 Formål
Afsnittet udfyldes ved at besvare spørgsmålet: "Hvorfor er denne procedure nødvendig?". Det vil sige en begrundelse for, hvorfor det er nødvendigt at udarbejde beskrivelsen. Hvad er det, vi vil opnå med at beskrive opgaven? Som udgangspunkt skal beskrivelsen danne grundlag for en fælles fremgangsmåde for sagsbehandlingen, så den kan ske på et ensartet grundlag. Afhængig af hovedopgaven kan der være yderligere mere specifikke begrundelser eller mål, der ønskes opnået ved opgaveløsningen.
3.3.2.2 Gyldighedsområde
Gyldighedsområdet forklares ved at besvare spørgsmålene: "Hvilke grupper eller enkeltpersoner dækkes af proceduren, og hvilke rammer er der for opgaveløsningen?" fx "Medarbejdere i kontoret, som deltager i kortlægningsarbejdet efter jordforureningsloven".
3.3.2.3 Beskrivelse
Beskrivelse af hovedopgaven fx i form af et flow-diagram over forløbet af aktiviteten med de relevante trin og mulige udfald og/eller en beskrivende tekst bestående af:
- En kort indledning, som dækker indholdet - gerne i form af fx en definition eller et resumé. Det kan være en god idé at indlede opgavebeskrivelsen med at præcisere, hvad det er for en hovedopgave, beskrivelsen skal dække. Især hvis der er tilgrænsende emner, der kan medtages i opgavebeskrivelsen, er det vigtigt at afgrænse det, som opgavebeskrivelsen skal dække. Der kan fx være emner, som kan beskrives ifm. flere hovedopgaver, eller der kan være del-emner, der bedst beskrives meget detaljeret. Det må så afklares - evt. sammen med ét eller flere andre teams - hvor et emne primært hører hjemme. Detaljerede beskrivelser kan udarbejdes særskilt i nødvendigt omfang.
- Selve proceduren eller opgavebeskrivelsen og/eller flowdiagrammet skal være så detaljeret, at der ikke efterfølgende er behov for andre generelle retningslinjer, og at alle vigtige led eller del-emner i opgaveløsningen er omtalt. Beskrivelsen skal dog ikke indeholde meget detaljerede beskrivelser af disse led eller del-emner. De beskrives i stedet i særskilte notater, skemaer, checklister, skabeloner eller lignende afhængigt af behovet i forhold til formålet med opgavebeskrivelsen og afhængig af, hvordan del-emnet beskrives nemmest og mest overskueligt.
3.3.2.4 Administrationsgrundlag
Kompetencer, ansvar og delegation fremgår af "Kap. 02-00-00 - Organisation" og medtages derfor ikke i dette afsnit. Det, der beskrives her, er Jord og Vands supplerende og mere detaljerede administrationsgrundlag. Udfyldes fx "Intet supplerende administrationsgrundlag" eller "Miljøstyrelsens kortlægningsvejledning".
3.3.2.5 Ansvar
Ansvaret er todelt og skal beskrive, hvem der er ansvarlig for henholdsvis procedurens overholdelse og dens vedligeholdelse. Udfyldes som udgangspunkt "Jord og Vands ansatte er ansvarlige for denne procedures overholdelse og kontorchefen for dens vedligehold".
3.3.2.6 Dokumenter
Der henvises til alle de dokumenter, der er forbundet til proceduren. Det vil sige til alle de instruktioner, brevskabeloner, checklister, referencer osv., som er relevante for aktiviteten. Henvisningerne skal være entydige. Når der henvises til referencer udenfor kvalitetshåndbogen, skal dokumentets placering angives.
3.3.3 Oprettelse af nye, ændring og sletning af bestående dokumenter
Hvis en sagsbehandler eller et team ønsker at få ændret et dokument eller oprettet et nyt, skal dette drøftes i teamet og efter behov i hele kontoret. Det er vigtigt at være opmærksom på, hvem der anvender dokumentet, så alle relevante teams inddrages.
MLP er bemyndiget til at foretage ændringer, ajourføringer, rettelser og lignende i alle dokumenter. Alle ændringer skrives på listen over ændringer 00-00-02 Dokumentændringer, så alle kan se dem.Ved ændringer af kvalitetshåndbogen opdateres 00-00-00 - Indholdsfortegnelse.
-
Intet supplerende administrationsgrundlag.
-
Medarbejderne i Jord og Vand er ansvarlige for denne procedures overholdelse og kontorchefen for dens vedligehold.
-
Opdateret