Mål, målsætninger og kvalitetspolitikker
-
Formålet med dette dokument er at beskrive administrative mål, ressourcer, kvalitetspolitikker og kvalitetsmål for Jord og Vand.
-
Jord og Vand samt kontorchefen.
-
3.1 Strategier og mål for opgavevaretagelsen
Der findes en række politikker og mål på regionsniveau, som findes på regionens hjemmeside Region Nordjylland (rn.dk). Udarbejdelsen af disse og opfølgningen på dem sker på centralt niveau og i andre fora end i Jord og Vand. Det forudsættes, at kontorchefen får opfølgninger fra centralt hold.
Region Nordjyllands mission og vision
Region Nordjyllands Strategi 2025 hedder "En region i forandring" - se Strategi 2025 (sharepoint.com). Visionen er at skabe værdi for patienter og borgere. Det gør Region Nordjylland bl.a. gennem otte strategiske fokusområder, som definerer, hvad hospitaler, virksomheder og administration skal gøre og sigte efter for at leve op til visionen om at skabe værdi for de nordjyske patienter og borgere - se Fokusområder 2025 (sharepoint.com)
Der er defineret to fokusområder for Regional Udvikling. Fokusområderne rette sig mod de nordjyske borgere i bredere forstand:
- Mobilitet og stærke forbindelser. En sammenhængende region.
- Bæredygtighed, miljø og grønne ressourcer. En og grøn region - herunder bl.a. pesticidfrit drikkevand, som hænger sammen med vores jordforureningsplan 2025 "Rent drikkevand og tryghed for bogerne" (afventer politisk godkendelse).
Se også Vision og strategi (rn.dk).
Jordforureningsplan - Rent drikkevand og tryghed for borgerne
De administrative mål for Jord og Vand er fastlagt på baggrund af Jordforureningsplan - Rent drikkevand og tryghed for borgerne Jordforureningsplan.
Den årlige indsatsplan for jordforurening fastlægges i henhold til jordforureningsplanen og udarbejdes til politisk behandling i slutningen af året.
Det enkelte års resultater (indberetning) beskrives og indberettes til Miljøstyrelsen i april året efter.
3.1.1 Administrative mål og ressourcer
Regionsrådet fastsætter årligt ressourcerne til de forskellige opgaver på jordforureningsområdet, som regionen varetager, og Jord og Vands ressourcer er beskrevet i budgettet for det aktuelle år.
3.1.2 Jord og Vands ressourcer
Det årlige budget for alle regionens opgaver fastlægges af regionsrådet.
Budgettet for opgaverne i Jord og Vand fordeles i forbindelse med planlægningen af årets aktiviteter og arbejdsprogrammer og kan ses i kontorets detailbudget. Budgettet justeres løbende henover året, så der kan tages højde for både mindre og større forbrug på de enkelte opgaver.
3.1.3 Servicemål
Jord og Vands opgaveløsning styres af en række servicemål, som især er fastlagt i jordforureningsloven. Derudover kan regionsrådet fastsætte nogle servicemål, som også kan fastsættes administrativt. Målene er indarbejdet i de procedurer, hvor det er relevant.
3.2 Kvalitetspolitikker
Kvalitetspolitikkerne skal kvalitetssikre og -udvikle de ydelser, som Jord og Vand tilbyder. Ydelsernes faglige og professionelle standard skal være høj, og kundetilfredsheden skal ligeledes være høj.
Jord og Vand har følgende kvalitetspolitikker:
- Udvise kvalitetsbevidsthed i egen arbejdsfunktion og i samarbejdet med kolleger.
- Sikre, at den enkelte medarbejder/det enkelte team til enhver tid har den nødvendige viden for at kunne løse deres opgaver.
- Kontorchefen skaber de nødvendige rammer for, at beslutninger og dispositioner træffes på det rette niveau og på det rigtige vidensgrundlag.
- Alle har fokus på, om der er behov for forbedringer eller ændringer for at øge kvaliteten af vores ydelser.
3.3 Kvalitetsmål på baggrund af servicemålene i jordforureningsloven m.v.
Med udgangspunkt i jordforureningsloven har Jord og Vand (regionen) følgende kvalitetsmål for opgavevaretagelsen:
- Når regionen har tilstrækkelig viden om et bestemt areal, der anvendes til bolig, til at påbegynde en vurdering af, om betingelserne for en kortlægning på vidensniveau 1 eller 2 er opfyldt, skal en afgørelse træffes inden for to år.
- 1 års-undersøgelser på boliggrunde skal i h. t. jordforureningsloven afsluttes senest 1 år efter, at grundejeren har anmodet om undersøgelsen.
- Grundejer skal varsles 2 uger, før vi vil foretage en besigtigelse.
- Høringssvar til kommunens § 8-tilladelse skal være kommunen i hænde senest 4 uger, fra regionen har modtaget kommunens udkast til § 8-tilladelsen.
- Kommunens afgørelser i påbudssager skal vurderes og behandles, så en eventuel klage over afgørelsen er kommunen i hænde inden udløbet af de 4 ugers klagefrist jf. jordforureningsloven.
- Grundejer skal tidligst 9 mdr. men senest 3 mdr. før opstart af afværge finansieret efter værditabsordningen varsles om at indbetale egenbetalingen.
- I h. t. offentlighedsloven skal anmodningen om aktindsigt behandles inden for 7 arbejdsdage. Kan det ikke lade sig gøre, skal den, der har anmodet om aktindsigt, inden fristens udløb have besked om, hvornår sagen forventes færdigbehandlet, og hvorfor det ikke kan lade sig gøre indenfor fristen. Hvad angår miljøoplysninger og indsigt i databaser, er der herudover en frist på en måned, og hvis dette ikke kan nås grundet sagens omfang eller arbejdsforholdene i øvrigt, da er fristen to måneder. Hvis en måneds fristen overskrides, skal anmoder igen have besked om, hvorfor og hvornår afgørelsen træffes. To måneders fristen kan ikke overskrides.
Udover ovennævnte lovbestemte mål, er der en række mål, som Jord og Vand har fastlagt primært ud fra Jordforureningsplan - Rent drikkevand og tryghed for borgerne. De opstillede mål er under revision i f.t. jordforureningsplanen, men er indtil videre:
- Alle uafklarede lokaliteter, hvor der er indsats over for arealanvendelsen, skal være vurderet i forhold til kortlægning efter jordforureningsloven senest med udgangen af 2022.
-
Hvis vi har tilstrækkeligt sagsmateriale til at kunne afgøre, om en uafklaret lokalitet skal kortlægges eller ej, afklarer vi den inden for én måned, hvis grundejer anmoder os om det.
-
Alle indledende undersøgelser med indsats over for grundvand forventes afsluttet i 2025.
-
Godkendelse af, at en frivillig undersøgelse er tilstrækkelig til det ønskede formål, skal foreligge senest 6 uger efter, at sagen er fuldt oplyst.
-
Godkendelse af, at en frivillig afværge er tilstrækkelig til det ønskede formål, skal foreligge senest 6 uger efter, at sagen er fuldt oplyst.
-
Bolig-lokaliteter, som er V2-kortlagt før 2007, nuanceres senest én måned efter, at grundejer har anmodet om det.
Jord og Vand (i praksis Hanne Østergaard og Anja Melvej) følger op på målopfyldelsen. Både mål og målopfyldelsen kan ses i mappen OPFØLGNING på Strategiplan 2015
-
Budgetbogen, strategiplanen, www.rn.dk, personalenettet og den årlige indsatsplan.
Regneark med KPI'er i mappen Strategiplaner - OPFØLGNING på Strategiplan 2015
Opdateret