Praktisk info Hospitalsbyen
-
Afdelinger og afsnit
Her kan du se en oversigt over alle de afdelinger, som har afsnit på Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen.

-
Afstande
Hospitalsbyen er et kompakt byggeri med korte afstande mellem funktioner.
Illustrationen nedenfor viser blandt andet, at afstanden mellem de to yderste punkter i den centrale Hospitalsbyen, det vil sige fra det yderste punkt i Akuthuset (A) og til yderste punkt i Ambulatoriehuset (M) kun er ca. 400 meter svarende til 2 minutters gang. Det er en afstand i fugleflugtslinje, der svarer til afstanden mellem Forskningens Hus (L) og Medicinerhuset på eksisterende matrikler i syd.
Se flere eksempler på afstande nedenfor:
Tunnelen mellem Servicehuset (Z) og Hospitalsbyen er ca. 300 meter.
Fra Servicehuset (Z) til midten af Hospitalsbyen er der ca. 400-500 meter.
Fra omklædningsrum i Hospitalsbyen til yderste parkeringsplads er der ca. 350 meter.
Gangforbindelserne mellem sengekryds (E og J) er ca. 30 meter.
Et "ben" i et sengekryds er ca. 55 meter.
Fra Akuthuset (A) til Operationshuset (G) er ca. 160 meter.
Fra det nordlige sengetårn (J) til Ambulatoriehuset (M) er ca. 85 meter.
Fra det sydlige sengetårn (E) til Ambulatoriehuset (M) er ca. 235 meter.
Fra det nordlige sengetårn (J) til Akuthuset (A) er ca. 265 meter.
Fra det sydlige sengetårn (E) til Akuthuset (A) er ca. 110 meter.
Fra det nordlige sengetårn (J) til Operationshuset (G) er ca. 95 meter.
Fra det sydlige sengetårn (E) til Operationshuset (G) er ca. 85 meter.
-
Akuthuset A
Afdelinger i Akuthuset:
- ASA - Akut Senge Afsnit (Tidl. AMA1+2 og AMA-A)
- Akutmodtagelsen
Mere information kommer snart.....
-
Åbningstider:
Café:
07.30 - 20.30 på alle hverdage
Personalekantine (Hospitalsbyen):
11.15 - 13.30 samt 17.00 - 19.00 på alle hverdage
Personalekantine (Servicehuset):
11.15 - 13.30 på alle hverdage
Kiosk - 7-eleven
7-Eleven er beliggende i forhallen ved siden af hospitalets Information.
Åbningstiderne er:
-
Mandag-torsdag kl. 6-23
-
Fredag-søndag og helligdage kl. 6-22
Dertil opstilles også selvbetjeningsautomater tre steder i april måned 2026, så det bliver muligt at forsyne sig med mad og drikke hele døgnet.
Personalekantine er placeret på etage 00 i Intensivhuset med direkte adgang til forhallen. Derudover er der en mindre personalekantine i Servicehuset.
I umiddelbar nærhed til den store personalekantine findes også en café, som både patienter/pårørende samt personale kan benytte.
-
-
Elevatorer:



-
Flytningen af Aalborg UH og Psykiatrien bliver en af landets største hospitalsflytninger og er en af de største opgaver, Aalborg UH står over for.
Det vil blive en flytning, som strækker sig over to år, fra de første til de sidste afdelinger flytter.Du kan få et overblik over flyttedatoer og afdelinger her: Flytteplan
-
Hospitalsbyens huse - placeringer og indgange
Som vikar vil du primært bruge indgang 6 (Hovedindgangen / Forhal)
Herfra er der nem adgang til omklædningen i kælderen samt Sengetårn E og Sengetårn J

Indgange for personale i Psykiatrihuset:
Psykiatriens hovedindgang er Indgang 3 (Hospitalsbyen 7)

-
Når du skal have din første vagt i Hospitalsbyen, skal du forbi Informationen (Indgang 6/Forhal) og bippe (=aktivere) dit ID-kort.
Dette skal herefter (indtil videre) gøres 1 gang om måneden.
Skulle du opleve problemer, opfordrer vi til, at man finder en midlertidig løsning sammen med den afdeling man skal arbejde på.
Såfremt man oplever fejl ved f.eks. brug af kortet til personale toiletter, skal man registrere/gen-registrere sit kort i Informationen.
Virker dette heller ikke sendes en mail til idkort@rn.dk.
Skriv følgende i emnefeltet: Registrering i Informationen fejler for ID-kort: INDSÆT BRUGER-ID eller TELEFON NR.Adgang til medicinrum:
Skal der gives adgang til medicinrum, er det afdelingen der skal lave en særskilt bestilling på dette via ID-kort afdelingen. -
Intensivhuset D
De intensiv afsnit samles i Intensivhuset D på niveau 01 og 02:
På det nye Aalborg Universitetshospital samles de 4 intensive afsnit i samme hus
Intensiv Afsnit 1 (ITA1) - Tidl. 103
Intensiv Afsnit 2 (ITA2) - Tidl. R
Intensiv Afsnit 3 (ITA3) - Tidl. TIA
Intensiv Afsnit 4 (ITA4) - Tidl. NOTIAIndretning:
Intensivstuer er enestuer med et forrum som er overvågningsrummet. Der er glasdøre således at patienten altid kan observeres. Intensivstuen er 26 m2 og forrummet er 7 m2.
Pårørende til den intensive patient:
Der er 2 overnatningsrum til pårørende på hver etage. Pårørenderummet er 13 m2 med separat bad og toilet.
Hvad kan der foregå på stuen?
- Patientophold, behandling, pleje og stuegang
- Rehabilitering og træning
- Dokumentation
- Fortrolige samtaler
Overlevering til stamafdeling:
Personale fra Intensiv følger patienten. Kort og præcis overlevering foregår på patients stue sammen med patient og evt pårørende.
”Anden info”:
Hjælpemidler og medicoteknisk udstyr findes i lokalt depot, eller bestilles via Columna (opgavesystemet) til levering.
-
Omklædningsskabe til Vikarer
Skabsadministrationen informerer hermed om en ny digital løsning for skabe, som gælder for tilkaldevikarer i Hospitalsbyen, og som træder i kraft den 18. februar 2026.
Placeringen af skabe
De digitale hængelåse vil blive opsat på en række skabe under Sengetårn E:
-
Omklædningsrum 1-E (kvinder) – skab 220 til 299 vil være dedikeret
-
Omklædningsrum 4-E (mænd) – skab 1-20 vil være dedikeret
Booking af skabe
Booking sker ved at scanne en QR-kode med jeres private telefon. QR-koden er opsat i de nævnte omklædningsrum, og tilkaldevikarer kan booke et skab 1 dag (12 timer) ad gangen.
Ved booking skal I oplyse:-
Fulde navn
-
Privat telefonnummer
Generelt om omklædning:
I Hospitalsbyen etableres der personalegarderober/omklædningsfaciliteter i kælderetagen på selve hospitalet samt i Servicehuset.
Der er let adgang til områderne, da der i forhallen er direkte adgang til trapper og elevatorer, der fører ned til omklædningsområderne (Trappe 710 og 713, elevatorer E05, E06, E07 og E13, E14, E15
Tilsvarende fører samme elevatorer/trapper direkte op i afdelingerne. Der vil således være kort vej fra omklædning til arbejdsstedet.
På hospitalet er omklædningsrummene placeret lige under Operationshuset samt centreret omkring de to centrale elevatorer, der fører direkte op i Sengetårnene.
Dertil er der et mindre omklædningsområde i tilknytning til portørcentralen.
I Servicehuset er personalegarderober/omklædningsfaciliteter placeret på etage 00.Samtlige omklædningsrum har adgang til private omklædningsbåse, så man under omklædningen naturligvis kan være privat.
Konkret er Hospitalsbyen bestykket med mere end 4000 omklædningsskabe fordelt på følgende placeringer:-
Ca. 1700 under det sydlige sengetårn (E) på etage K1 fordelt på 6 omklædningsrum.
-
Ca. 1450 under det nordlige sengetårn (J) på etage K1 fordelt på 6 omklædningsrum.
-
Ca. 80 i portørcentralen på etage K1 fordelt på 1 omklædningsrum.
-
Ca. 500 under Operationshuset på etage K1 fordelt på 2 omklædningsrum.
-
32 i forbindelse med biomedicin på etage K1 fordelt på 2 omklædningsrum.
-
Ca. 600 i Servicehuset på etage 00 fordelt på 15 omklædningsrum.
Samtlige omklædningsrum har adgang til private omklædningsbåse, så man under omklædningen naturligvis kan være privat.

-
-
Operationshuset G
Afdelinger i Operationshuset:
- Infektionsmedicinsk Sengeafsnit (Tidl. 7Ø) - Flytter 22/3-26
- Nyre- og Urinvejskirurgisk Operationsafsnit (U10) - Flytter 3/5-26
- Anæstesi og Intensiv (Forberedelse og Opvågning) - Flytter delvist 8/2-26
Mere information kommer snart.....
-
-
Oversigten viser fordelingen af p-pladser mellem personale og patienter/pårørende, der er tæt på dobbelt så mange pladser til begge grupper, som der er i dag inde på Syd (inkl. Urban), så forventningen er, at vi har pladser nok.
-
Der bliver ca. 3500 P-pladser på hospitalets område, inklusiv et parkeringshus med plads til 600 biler.
Parkeringsarealerne tættest på hospitalet dedikeres til dårligt gående og patienter samt pladser til personale i tilkaldevagt. -
Der kommer først skiltning op i løbet af marts måned og Apcoa starter kontrol efter påske, det bliver samme registrering, som vi kender fra Syd/Nord, vi kobler bare HBY på.
-
Indtil skiltningen kommer på plads er der fælles parkering, men vi henstiller til, at personale ikke tager pladserne tættest på indgange, men forbeholder dem til patienter, lige som det bliver, når skiltningen er på plads. Vi åbner for flere og flere p-områder, efterhånden som behovet stiger. P12 og P15 er forbeholdt håndværkere. Personale og patienter skal parkere i områderne P1-P6 (P6 er åben fra fredag 6/2). Indkørsel fra Hadsund Landevej op mod hovedindgangen åbner også fredag.

Tilkørselsforhold og P-hus (BIL)

Cykelparkering:
Der er cykelparkering ved alle indgange til hospitalet og ved indgangen til Servicehuset.
Medarbejdere vil typisk parkere ved indgangene til forhallen, hvor der er let adgang til personaleomklædningen i kælderen.
Der kommer en udmelding sener omkring overdækkede eller aflåste cykelparkeringer.
-
-
Psykiatrien flytter i flere etaper ind i de nye bygninger i perioden marts til juni 2026.
ETAPE 1
- Flyttedato: 12/3-2026
- Byggeriets etape 1 rummer de retspsykiatriske sengeafsnit (S9 (R1) og S10 (R2), retspsykiatrisk ambulatorium, psykiatrisk skadestue og modtagelse (S4) og de intensive sengeafsnit (S5 og S6).
ETAPE 2
- Flyttedato: 21/4 - 5/5-2026
- Byggeriets etape 2 rummer de voksenpsykiatriske sengeafsnit (S1, S2, S7 og S8), hele børne- og ungdomspsykiatrien (BU1) med et helt nyt spiseforstyrrelsesafsnit. Der er nye faciliteter for elektrochokbehandling, terapifunktion og multihal, forskningsområde og lokaler til ledelses- og administrative funktioner i Psykiatrien. Derudover en separat hospitalsskole, som er målrettet børn fra både somatik og psykiatri.
Sengeafsnit
Sengeafsnittene i både Etape 1 og Etape 2 etableres som såkaldte duoafsnit, hvor to sengeafsnit har fælles personalefaciliteter f.eks. personalerum og medicinrum.
Dette gør det muligt at bedre udnytte personaleressourcer på tværs af sengeafsnit. Dette gælder for samtlige sengeafsnit med undtagelse af Modtageafsnit S4.Følgende sengeafsnit kommer til at ligge i duoafsnit sammen:

Rundvisning for vikarer:Ingen aktuelle rundvisninger p.t.
Indgange for personale i Psykiatrihuset:

-
Afdelinger og funktioner i Sengetårnene
Flytte dato:
ETAPE 2: 8/2-2026
ETAPE 3: 22/3-2026
ETAPE 4: 3/5-2026

Sengestuen - I Sengetårnene
Indretning:
Standard sengestuen er indrettet som enestue – med ét vægpanel, skabe (til patient og personale), eget bad og toilet.
Derudover er der en patientskærm - en sengeterminal, der sidder på en arm, og som er med touchskærm. Skærmen kan potentielt bruges til underholdning, rum-styring, dokumentation og evt. Videoopkald.
Hver stue har en sofa, som også er pårørendeseng.
Hvad kan der foregå på stuen?
-
Patientophold, pleje og stuegang
-
Rehabilitering og træning
-
Dokumentation
-
Fortrolige samtaler
Anden info:
Hjælpemidler og medicoteknisk udstyr findes i lokalt depot, eller bestilles via Columna (Opgavesystemet) til levering.
Patientnær dokumentation:
Det forventes, at der er én skærm pr. stue.
(Afventer afklaring i forbindelse med udbud for nærmere information)Sengetårn E og J, indgang 6.

-
-
Det er let at komme til Hospitalsbyen
Med bus:
Der er mange muligheder for at komme til Hospitalsbyen med kollektiv trafik.
Plusbussen, linje 2, kører i fast pendulfart mellem Væddeløbsbanen i Aalborg Vestby og Hospitalsbyen via Aalborg Midtby.
I Hospitalsbyen er der stoppested ved Servicehuset samt ved hovedindgangen, som er endestation og vendeplads for Plusbussen.
Fra den 10. august 2025 vil Plusbussen køre hvert 15. minut til/fra Hospitalsbyen alle ugens dage, og fra den 1. marts 2026, vil Plusbussen køre hvert 7½ minut på hverdage.
Den første Plusbus om morgenen ankommer til Hospitalsbyen kl. 05.52 på hverdage, og kl. 07.12 i weekenden og på helligdage.
Aalborg Kommune ændrer fra den 1. marts 2026 weekendkøreplanen, så første Plusbus ankommer allerede kl. 06.42.
Dette sker for at imødekomme behov fra medarbejdere i Hospitalsbyen. Flere bybusser og regionalbusser kører også til Hospitalsbyen, bl.a. bybus linje 12 og regionalbus linje 54, og expresbus linje 954X.
De stopper alle tæt ved Hospitalsbyen, nærmere bestemt ved stoppesteder beliggende på Selma Lagerløfs Vej, hvorfra man kan komme ind på hospitalet fra den vestlige side af Hospitalsbyen.
På cykel:
Det er sundt at tage cyklen til arbejde – og det er altid nemt at finde parkering.
Ved alle indgange vil det være muligt at parkere sin cykel. Særligt findes der mange cykelparkeringspladser i områderne, tæt på hvor du skal klæde om. Det gælder, f.eks. når man kører ind på matriklen via rundkørslen på Selma Lagerløfs Vej, hvor der også er en særskilt personaleindgang direkte til forhallen.
Når man kigger på Google Maps, ser det lige nu lidt kaotisk ud, men bare rolig. Der etableres et cykelstisystem omkring Hospitalsbyen, som kobles sammen med de eksisterende cykelstisystemer gennem universitetsområdet ved Selma Lagerløfs Vej. Tilsvarende etableres der cykelstier, så der er sammenhæng med omkringliggende byer, herunder Gistrup og Klarup.
Selvom Hospitalsbyen ligger et stykke fra centrum i forhold til Sygehus Nord- og Syd, så tager det faktisk kun 30 min. på cykel fra f.eks. Nytorv. Husk også at du helt gratis kan tage cyklen med i både bussen og toget, hvis du f.eks. kun vil cykle den ene vej eller noget af vejen.I bil:
Hospitalsbyen ligger ikke langt fra Aalborg Universitetshospital, Syd.
Strækningen fra Aalborg Universitetshospital, Syd, i Aalborg Midtby til Hospitalsbyen tager kun knap 15 minutter at køre i bil – dette endda uden "blå blink".
De primære adgangsveje til Hospitalsbyen vil være indkørslen fra Hadsund Landevej, hvor hovedindgangen er placeret, og indkørslen fra Egnsplanvej, hvor der er adgang til bl.a. Psykiatrihuset samt Børne- og Ungehuset.
Der er også en indkørsel fra Hadsund Landevej direkte til Servicehuset.Tilkørselsveje (Bil):

Tilkørselsforhold (Bus):

Tilkørselsforhold (Cykel):

-
Uniformer afhentes i Texiskabe:
Det er besluttet, at der i Hospitalsbyen etableres texiskabe til medarbejdernes uniformer frem for tøjautomater, som vi kender det fra i dag.
Texiskabene vil nogen allerede kende, da de er etableret visse steder allerede, eksempelvis på OP og på Nord.Texiskabe er en fleksibel og elektronisk skabsløsning, som giver medarbejderne hurtig adgang til tøjet og sikrer et hurtig overblik over forbruget og beholdningen.
De indeholder sammenfoldet tøj.
Alle fastansatte medarbejdere får adgang til skabene via deres id-kort.Sådan gør du:
Vikarer får adgang via en "Vikarkoden" (Koden er meldt ud i Temponizer (APP og WEB) og kan også udleveres af Vikarservice)
Vikarer benytter "Vikarkoden", som indtastes på den tablet, som er ved Texiskabene.
Når koden indtastes åbnes skabet, og man kan tage sin uniform.Det indskærpes, at man KUN MÅ TAGE 1 UNIFORM.
Aflevering af uniform:Når den snavsede uniform, skal afleveres, skal man scanne uniformen, så det registreres, at det snavsede tøj er afleveret og brugerkontoen bliver nulstillet, så der kan trækkes en ren uniform.
Hvordan henter jeg min uniform? Se hvordan i dette link: DFD Trace - Texi - YouTube
Opdateret