Regionen undersøger 58 grunde i Nordjylland for mulig forurening

Om Regionen Regional Udvikling

I de første uger af 2025 har 58 grundejere i Nordjylland modtaget et orienteringsbrev fra Regionens kontor for Jord og Vand, som vil igangsætte indledende undersøgelser af mulig jordforurening. Undersøgelserne skal lokalisere eventuelle forureninger, inden de f.eks. påvirker vandværkers boringer eller forurener indeluften i borgeres boliger.

Tæt dialog med grundejere er afgørende

De 58 adresser, hvor der igangsættes indledende undersøgelser, er steder, hvor der er eller har været aktiviteter, som potentielt kan have forurenet jorden. En forurening som kan udgøre en risiko for enten vores grund- og drikkevand eller for borgeres sundhed gennem kontakt med forurenet indeluft eller jord.

- Når vi laver undersøgelser, er det afgørende for os, at vi og vores rådgivere har en tæt og god dialog med grundejerne. Både i forhold til udførelsen af undersøgelsen og ikke mindst omkring resultaterne og de bekymringer, som kan opstå hos grundejerne. Heldigvis er der generelt en stor forståelse for, at vi sætter arbejdet i gang for at hjælpe, siger Lauge Larsen (S), formand for Udvalg for Klima, Miljø og Bæredygtig Udvikling.

Påvist forurening kræver yderligere tiltag

Regionen igangsætter nye indledende undersøgelser 4 gange årligt, og de er geografisk spredt rundt omkring i Nordjylland. Således er de 58 grunde, hvorpå der nu igangsættes indledende undersøgelse, beliggende i Aalborg, Brønderslev, Frederikshavn, Mariagerfjord og Rebild kommuner.

Prøver af jord, vand og poreluft udtaget i forbindelse med de indledende undersøgelser analyseres ved eksterne laboratorier. Resultaterne vurderes herefter af Regionens medarbejdere og deres rådgivere. Og endelig skal politikerne i Regionsrådets udvalg for Klima, Miljø og Bæredygtig Udvikling prioritere de forureninger med offentlig indsats, hvor der skal igangsættes yderligere tiltag.

Fokus på borgeres sundhed

I en årrække har Regionens indledende forureningsundersøgelser haft særligt fokus på grundvandet og mulig pesticidforurening. Dette fokus er stadig gældende, men da størstedelen af de mulige grundvandsforureninger på nuværende tidspunkt er undersøgt, vil Regionen fra i år og fremad lave en større andel undersøgelser på boliggrunde.

Ved en boligundersøgelse er det især risikoen for direkte kontakt med forurenet jord samt risikoen for afdampning af forurening til boligens indeluft som er i centrum.

Regionens kontor for Jord og Vand vil i løbet af 2025 igangsætte flere indledende forureningsundersøgelser. I 2024 blev der gennemført i alt 137 undersøgelser, hvoraf de 12 havde fokus på grundvandet, mens 83 var boligundersøgelser.

Af de 137 indledende undersøgelser i 2024 blev der i de 13 påvist jordforurening med behov for yderligere tiltag.

 

Yderligere informationer:

Kort over nye indledende forureningsundersøgelser

På kortet over Nordjylland ses fordelingen af de nye indledende forureningsundersøgelser i foråret 2025. De grønne markeringer viser, hvor undersøgelserne gennemføres. De blå markeringer viser områder med særlige drikkevandsinteresser. Kilde: Region Nordjylland.

Kort over indledende forureningsundersøgelser, forår 2025

 

Fakta om jordforurening i Region Nordjylland

I Region Nordjylland har vi ansvaret for indsatsen omkring forurening for at sikre rent drikkevand, menneskers sundhed og målsat overfladevand. Derfor kortlægger vi forurenede og muligt forurenede grunde dels ud fra historiske oplysninger om erhvervsaktiviteter m.m. der har fundet sted på lokaliteten, og dels ved at tage jord- og grundvandsprøver, hvor forurening er sandsynlig.

Efterfølgende er vi ansvarlige for oprensning, hvor forureninger udgør en risiko. Oprensningerne udfører vi i tæt samarbejde med rådgivende ingeniørfirmaer og entreprenører.

På vores hjemmeside rn.dk/jordogvand kan du læse mere om arbejdet med jordforurening og relaterede grundvandsforureninger.

Tjek en grund for forurening online

På hjemmesiden tjekdingrund.dk kan du nemt tjekke, om Region Nordjylland har kortlagt forurening på en grund.

Kontaktpersoner:

Lauge Larsen (S), formand for Udvalg for Klima, Miljø og Bæredygtig Udvikling, mobil: 21 70 82 32, lauge.larsen@rn.dk

Anja Melvej, kontorchef for Jord og Vand, Region Nordjylland, mobil: 20 63 80 55, a.melvej@rn.dk