Regionen udpeger 11 lokalområder som kulturelle knudepunkter
Ildsjæle skaber kulturel og lokal udvikling
Hvert af de 11 nordjyske kulturpunkter er en slags laboratorium. Tilskuddet fra Region Nordjylland gives for at understøtte nye måder at samarbejde på omkring kultur og udvikling, hvor aktiviteter og partnerskaber ikke er defineret fra starten, men tager form undervejs.
- Sammen med de nordjyske kommuner har vi ledt efter lokalområder, hvor vi kan mærke, at der er energi, hvor der er vilje til samarbejde og udvikling, og hvor ildsjæle og lokale kræfter er klar til at tage ansvar og skabe forandring gennem kulturelle aktiviteter. Det bliver spændende at se, hvad lokalområderne får ud af processen, og hvilke erfaringer vi kan give videre, når projektet afsluttes i 2026, siger Peder Key Kristiansen (S), formand for Udvalg for Regional Udvikling og Innovation.
Forskellige potentialer og nye aktiviteter
De 11 kulturpunkter har hver valgt at arbejde med forskellige udfordringer og potentialer, der kendetegner netop deres område. Nogen ønsker at styrke fællesskabet mellem nabobyer, mens andre bygger bro mellem generationer, vil byde tilflyttere bedre velkommen eller skabe kreative værksteder, der kan samle områdets indbyggere omkring keramik, workshops og fællesspisning året rundt. Allerede nu tyder meget på, at projektet vil resultere i flere nye traditioner som f.eks. en juleforestilling og lokale festivaler.
Projektet er en del af Regionens satsning på kultur som drivkraft for udvikling i hele Nordjylland – også uden for de større byer. Håbet er, at de nordjyske kulturpunkter kan bidrage med læring om, hvordan man på forskellige måder kan skabe lokal udvikling gennem kunst og kultur.
Undervejs i projektet tilbyder Regionen sparring til lokalområderne om idéudvikling, samarbejder og aktiviteter. Derudover samles repræsentanter fra de 11 kulturpunkter til netværks- og inspirationsmøder, hvor erfaringer og idéer kan deles på tværs.
Yderligere informationer:
Disse 11 lokalområder er udpeget som kulturpunkt
- Assens (Mariagerfjord Kommune)
- Asaa - Dronninglund (Brønderslev Kommune)
- Bjergby - Mygdal (Hjørring Kommune)
- Hammer Bakker (Aalborg Kommune)
- Hornum (Vesthimmerlands Kommune)
- Læsø (Læsø Kommune)
- Nordmors (Morsø Kommune)
- Skagen (Frederikshavn Kommune)
- Skørping (Rebild Kommune)
- Stenbjerg (Thisted Kommune)
- Aabybro (Jammerbugt Kommune)
Læs mere om de 11 nye kulturpunkter
Kultur gør Nordjylland attraktiv
Kulturen er central, når Regionsrådet arbejder for, at Nordjylland skal være en attraktiv region i fortsat udvikling. Et levende kulturliv bidrager til nordjydernes livskvalitet, til den mentale trivsel, til et sundt liv, og til udviklingen af attraktive lokalområder.
Samtidig kan kulturen være med til at synliggøre og skabe innovative løsninger på nogle af samfundets aktuelle udfordringer som f.eks. bæredygtighed, sundhed, mental trivsel, bosætning mv. Kulturen kan med sit helt eget sprog og tankegang være en katalysator for udvikling af mange andre områder af samfundet.
Læs mere om Regionens udvikling af det nordjyske kulturliv
Kontaktpersoner:
Peder Key Kristiansen (S)
Formand for Udvalg for Regional Udvikling og Innovation
Mobil: 30 60 81 23 | peder.kristiansen@rn.dk
Charlotte Bisbjerg
Chef for Uddannelse, Kompetence og Kultur i Region Nordjylland
Mobil: 61 24 61 63 | charlotte.bisbjerg@rn.dk